Limity cenowe MDM obowiązujące w drugim kwartale 2014

limity cenOd 1 kwietnia weszły w życie nowe limity cenowe w programie MDM. Analizując aktualne wartości zauważymy ogólny wzrost poziomu limitów. Większość Urzędów Wojewódzkich zdecydowała się na podwyżkę wskaźników odtworzeniowych 1m² powierzchni użytkowej co bezpośrednio przełoży się na większą dostępność lokali mieszkalnych, które będzie można zakupić z dofinansowaniem MDM.

(więcej…)

Program MdM 2014

nowe-mieszkania-program-mdmWszystko wskazuje na to, ze program Mieszkanie dla Młodych ruszy w styczniu 2014 roku, bez żadnych opóźnień. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) przyznają, że prowadzą prace przygotowawcze, które mają na celu bezproblemowo uruchomić program MdM dnia 1 stycznia 2014 roku. Jak zapewniają, nie ma żadnych podstaw, aby spodziewać się jakiegoś większego problemu uniemożliwiającego wprowadzenie ustawy w życie na początku przyszłego roku.

(więcej…)

Program MdM w Senacie

Senat RP

fot: Katarzyna Czerwińska

Dzisiaj Senat Rzeczypospolitej Polskiej zagłosował w sprawie ustawy Mieszkanie dla młodych. Nie zgłoszono żadnych poprawek i przyjęto program MdM w kształcie proponowanym przez sejm. Za uchwaleniem ustawy było 52 senatorów, przeciw 10, a 26 wstrzymało się od głosu. Następnym krokiem jest przekazanie ustawy do podpisu prezydenta RP.

Ustawa Mieszkanie dla Młodych uchwalona przez Sejm

sejm

fot: Krzysztof Białoskórski

W piątek, 27 września 2013 roku, sejm uchwalił ustawę Mieszkanie dla Młodych. Program MdM będzie obejmował, tak jak ustalono na początku projektu, tylko rynek pierwotny. Partiom opozycyjnym nie udało się wprowadzić w życie swoich postulatów dotyczących rozszerzenia zakresu dopłat, tak by obejmowały również rynek wtórny. Beneficjenci programu Mieszkanie dla Młodych będą mogli uzyskać wsparcie ze strony Państwa przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu. (więcej…)

W sejmie odbyło się drugie czytanie projektu Mieszkanie dla Młodych

obrady sejmu

fot: Rafał Zambrzycki

Dziś odbyło się w sejmie drugie czytanie projektu ustawy Mieszkanie dla Młodych. Sejmowe komisje finansów publicznych oraz infrastruktury jednoznacznie zalecają, by program MDM obejmował kupujących swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Ze wsparcia skorzystaliby także inwestorzy zainteresowani samodzielną budową, bowiem przedstawiono projekt dotyczący zwrotu części podatku VAT poniesionego na materiały budowlane. (więcej…)

Program Mieszkanie dla Młodych obejmie także domy

dom jednorodzinnySejmowa podkomisja w komisji finansów publicznych na obradach dotyczących projektu ustawy Mieszkanie dla Młodych ustaliła, że dopłatą objęte zostaną zakup oraz budowa domów jednorodzinnych. To na pewno pozytywne informacje dla wszystkich młodych inwestorów, którzy w najbliższym czasie mieli zakupić bądź wybudować dom. Teraz mogą oni się stać potencjalnymi beneficjentami programu MdM.

Jak będzie wyglądać wsparcie państwa dotyczące nabycia domów jednorodzinnych? Przede wszystkim należy wspomnieć, że inaczej wyglądać będzie pomoc w przypadku zakupu domu, a inaczej w przypadku budowy systemem gospodarczym.

(więcej…)

Czy nadchodzą zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych?

domPojawiła się szansa, że projekt programu Mieszkanie dla Młodych czekają rewolucyjne zmiany. Chodzi między innymi o możliwość objęcia dopłatami rynku wtórnego oraz możliwość otrzymania wsparcia przy budowie domu jednorodzinnego. Dotychczasowe zapisy obejmowały tylko rynek nowych mieszkań. (więcej…)

Sejmowa debata nad projektem Mieszkanie dla Młodych

mieszkanie dla młodychPrzedwczoraj tj. 19 czerwca 2013 roku na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, która ma wspomagać ludzi młodych w nabyciu swojego pierwszego mieszkania. Jeśli program Mieszkanie dla Młodych zostanie przyjęty przez władzę ustawodawczą to jego start nastąpi 1 stycznia 2014 roku.

Jak twierdził Minister Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak program Mieszkanie dla Młodych skonstruowany jest w taki sposób, aby w czasach kryzysu pobudzić gospodarkę, dlatego między innymi projekt obejmuje tylko mieszkania z rynku pierwotnego. (więcej…)

Projekt ustawy Mieszkanie dla Młodych przyjęty!

Happy familyRada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy Mieszkanie dla Młodych. Poinformował o tym wiceminister budownictwa Piotr Styczeń.

Według wstępnych prognoz resortu transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, w ciągu pięciu lat trwania programu, z dopłat będzie mogło skorzystać około 115 tys. beneficjentów. Wiceminister Piotr Styczeń przybliżył także szacunkowy koszt programu Mieszkanie dla Młodych. Według wyliczeń dopłaty będą kosztować budżet państwa ponad 3,2 mld zł. W pierwszym roku działania koszt szacuje się na około 600 mln zł. (więcej…)

Mieszkanie dla Młodych – czy warto czekać?

MdM006Prawdopodobnie w maju b.r. Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy Mieszkanie dla Młodych. Jak wiadomo będzie to następca zakończonego w grudniu ubiegłego roku systemu dopłat Rodzina na Swoim. Początkowo start nowej dopłaty prognozowano na półrocze 2013 roku. Jednak jak się okazało były to nader optymistyczne przypuszczenia, gdyż jak już powszechnie wiadomo, Mieszkanie dla Młodych ruszy najwcześniej w styczniu 2014 roku. (więcej…)

Limity cen pod lupą

mieszkanie dla młodych, limity cen mieszkańRząd wprowadza kolejne zmiany w projekcie programu Mieszkanie dla Młodych. Przede wszystkim należy wspomnieć o podniesieniu limitów cen mieszkań w gminach sąsiadujących z aglomeracjami. Dzięki temu więcej lokali będzie kwalifikowało się do dopłaty, a limity cen będą bliższe rzeczywistej sytuacji rynkowej. W porównaniu do Rodziny na Swoim w gminie sąsiadującej z dużymi miastami ceny mieszkań kwalifikujących się do dopłaty będą wyższe o maksymalnie 20%. Trzeba dodać, że pod wyrażeniem „gmina sąsiadująca z aglomeracją” rząd ma na myśli (więcej…)

Rynek nowych mieszkań w 2013 roku

rynek nowych mieszkań w 2013 rokuNadchodzący rok prawdopodobnie upłynie pod znakiem dalszych obniżek cen nowych mieszkań, ale jak podkreślają eksperci może to już być ostatni okres taniejących lokali i w przyszłym roku trend odwróci się. Średnia cena mieszkań w większych miastach osiągnęła ceny z przed kilku lat, a uwzględniając inflację można stwierdzić, że w niektórych przypadkach mieszkania staniały nawet o jedną trzecią. Przyczyn obniżek możemy upatrywać w relatywnie sporej ofercie mieszkań gotowych do sprzedaży, wciąż utrudnionym dostępie do kredytu hipotecznego oraz przesunięciem rozpoczęcia nowego programu dopłat Mieszkanie dla Młodych na początek 2014 roku. (więcej…)

Zmiany po konsultacjach społecznych

program mdmWiadomo już, że start programu MdM datuje się na początek 2014 roku. Co jeszcze zmieniło się w fazie konsultacji społecznych? Otóż Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zgodziło się na korzystną z punktu widzenia beneficjentów programu, zmianę obliczania limitu ceny m² mieszkań, które sąsiadują z miastami wojewódzkimi. Dzięki temu różnica wskaźników pomiędzy miastami wojewódzkimi, a sąsiadującymi z nimi miejscowościami będzie znacznie mniejsza niż pierwotnie zakładano. I to wszystkie zmiany jakie zapowiedział resort. (więcej…)

Program MdM jednak w 2014 roku?

program mdm 2014Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości coraz bardziej wątpliwe jest, że program MDM zacznie funkcjonować w połowie tego roku. Poseł Bogdan Rzońca obawia się, że pomimo trwających konsultacji społecznych i przygotowanych już środków pieniężnych na ten cel w tegorocznym budżecie, Mieszkanie dla Młodych wystartuje dopiero w 2014 roku, a to jak podkreśla może skutkować dalszymi wyjazdami młodych ludzi za granicę. (więcej…)

Rynek kredytów hipotecznych w 2013 roku

rynek kredytów hipotecznych w 2013 rokuUbiegły rok był jednym z najsłabszych pod względem udzielonych kredytów hipotecznych w kraju. Nawet wzmożony ruch w ostatnim kwartale, który był wynikiem zamykania programu Rodzina na Swoim, nie był w stanie w szczególny sposób poprawić statystyk. Według ekspertów, zmniejszona sprzedaż kredytów hipotecznych miała kilka przyczyn, np. wprowadzona na początku 2012 roku nowelizacja Rekomendacji S (dokument określający listę dobrych praktyk dla banków przy sprzedaży kredytów hipotecznych), która spowodowała znaczny spadek zdolności kredytowej, czy wycofanie kredytów walutowych. Czego możemy spodziewać się w 2013 roku na rynku kredytów hipotecznych? (więcej…)

MdM tylko dla młodych z miast?

mieszkanie dla młodychPojawiają się głosy krytyki, że MdM w obecnej formie wspiera przede wszystkim osoby z większych miast oraz rynek deweloperski. Skąd takie wnioski? Otóż ograniczenie możliwości kupna lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym i poprzez samodzielną budowę domu stawia w sytuacji uprzywilejowanej rynek deweloperski, który funkcjonuje głównie w większych miastach. Taka sytuacja sprawia, że rówieśnicy z mniejszych miejscowości i wsi będą pozbawieni możliwości skorzystania z programu MdM. Problem wydaje się istotny, gdyż w tym roku prawie 75% powiatów w naszym kraju nie  rozpoczęło budowy ani jednego lokalu mieszkalnego, który mógłby być dofinansowany przez rządowy program MdM (nowy budynek z minimum 2 mieszkaniami). (więcej…)